ניתוח לקיצור קיבה

קיצור קיבה הוא ניתוח להורדה במשקל, המיועד למי שסובל מהשמנת יתר משמעותית ומסכנת חיים.

על פי רוב, הניתוח מבוצע רק אם המטופל לא הצליח בשום אופן להוריד במשקל באמצעות דיאטות ושיטות קונבנציונליות. שיעור ההצלחה של הניתוח נע  בין 60 ל-80 אחוזים מהמנותחים, והצלחתו דורשת מהמטופל שינוי בהרגלי האכילה, הימנעות מאכילת מזונות מסוימים והתמדה בעשיית פעילות גופנית.

אי-הקפדה על הוראות הרופאים לאחר הניתוח עלול להוביל לכיבי קיבה, קושי בספיגת ויטמינים, בעיות אכילה, ובמקרים חמורים אפילו סרטן. הניתוח כרוך גם בסיכונים אחרים ובכשליש מהמקרים נערך ניתוח חוזר. הבעיה היא כי ניתוחים חוזרים מגבירים את רמת הסיכון של הניתוח.

קופות החולים, באמצעות סל הבריאות, אמורות לאפשר למי שעונה על התנאים לעבור בדיקות מקדימות לניתוח, ולממן את עלות הניתוח כולו.

תנאים למימון הניתוח על ידי קופות החולים

 • המטופל סובל מעודף משקל משמעותי ביותר (מדד BMI 40 ומעלה) או מעודף משקל משמעותי (מדד BMI 35 ומעלה), עם מחלה נלווית ומסכנת חיים אחת לפחות, כגון לחץ דם גבוה, כולסטרול, דום נשימה בשינה או סוכרת.
 • המטופל הופנה לניתוח על ידי רופא מומחה.
 • המטופל מחויב למעקב רפואי ושמירה על אורח חיים בריא לאורך זמן.
 • אין מחלות או התוויות נגד רפואיות.

אם בקשת המטופל למימון ניתוח קיצור קיבה נדחתה על ידי הרופא או ועדת מומחים, אך לדעתו הוא עומד בכללים של משרד הבריאות, הוא רשאי להגיש קבילה לנציבות הקבילות לחוק ביטוח בריאות ממלכתי או לוועדת חריגים.

סוגים שונים של ניתוחי קיצור קיבה

קיצור קיבה באמצעות טבעת

זהו הניתוח המסורתי לקיצור קיבה, הכולל ביצוע 4 חתכים בדופן הבטן, שדרכם מולבשת מעין טבעת סיליקון על הקיבה. קוטר הטבעת קובע את כמות האוכל שיכולה להיכנס לקיבה, ובצורה זו קיבולת הקיבה קטנה. לאחר הניתוח התיאבון יורד באופן משמעותי. ניתוח זה הוא אמנם הפיך, אך כרוך בסיכון מסוים של כחצי אחוז לסיבוכים ותמותה.

ניתוח מעקף קיבה

ניתוח הכולל חתך בחלל הבטן, אשר דרכו המנתח יוצר מעקף של הקיבה כך שהאוכל עובר כמעט ישירות אל המעי. כיוון שתהליך העיכול מקוצר, יש ספיגה מופחתת של המזון בגוף וגם התיאבון פוחת. ניתוח זה נחשב למסובך יחסית, ושיעור התמותה כתוצאה מהניתוח מגיע ל-2% ובשל כך הניתוח מתאפשר רק למי שכבר עבר ניתוח טבעת כושל.

שני ניתוחים אלה ממומנים על ידי קופות החולים בהתאם לתנאים. מי שאינו זוכה לתמיכת קופת החולים משלם על ניתוח קיצור קיבה באמצעות טבעת או באמצעות מעקף כ-9000 ש"ח ויותר.

ניתוח שרוול קיבה

ניתוח חדשני שנכנס רק לאחרונה לשימוש הוא ניתוח קיצור קיבה הנעשה דרך קנה הוושת. המנתח מחדיר דרך הפה מכשיר המגיע אל הקיבה ומכווץ אותה קירות הקיבה. באמצעות פרוצדורה זו קטן נפח הקיבה באופן משמעותי.

ניתוח זה ממומן חלקית על ידי קופות החולים, בהתאם לסוג הביטוח הרפואי וקריטריונים של כל קופה.

החדרת בלון

בניתוח זה מוחדר בלון עשוי פולינר לתוך הקיבה, ומנופח כך שהוא תופס חלק מנפח הקיבה, מה שמקטין את התאבון. יחד עם זאת, התאבון לא פוחת באופן מוחלט כמו בניתוחי קיצור קיבה ולכן נדרשת עדיין שליטה עצמית של המנותח. ניתוח זה נעשה ללא הרדמה, אינו הליך כירורגי וכרוכה בו רמת סיכון נמוכה יותר. הבעיות בהליך זה היא שלעתים הבלון מתרוקן, ויש להוציאו וכן שאינו מתאים למי שעבר ניתוח בקיבה.

יש לציין שהליך החדרת בלון אינו מוכר עדיין על ידי סל הבריאות ועלותו כ-17,000 ש"ח.

ראו גם:

סדנאות הרזיה או דיאטה בקופות החולים

תגובה אחת

 1. ענבל

  אני חברה שנים במכבי ועכשיו גם מכבי שלי , עברתי הרבה סוגי דיאטות בחיי
  מודעת לבעיית ההשמנה אך לא יכולה לסתום את הפה.
  שוקלת ברצינות לבצע מהלך של טבעת/ שרוול/בלון
  BMI35 ושאלתי הם הקופה מממנת את ההליך?
  וכמה השתתפות עלי לשלם כדי לבצע ניתוח שכזה?
  אשמח לייעוץ/ הכוונה
  תודה מראש ענבל

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>