קופות חולים מעניקות שירותים לחיילים

כל מי ששירת בצה"ל מכיר את התורים הארוכים המשתרכים במרפאות הצבאיות. החר"פ מהווה שם שני לחצי יום המתנה בציפיה לראות רופא ולזכות ב'גימל' המהווה אישור יציאה הביתה. שירותי הבריאות הצבאיים שעד היום היו באחריות הבלעדית של הגורמים הצבאיים וחיל הרפואה עומדים לעבור שינו במסגרתו קופות החולים הפרטיות יוכלו להעניק שירותים לחיילים.

החל מחודש ינואר 2012, קופות החולים "כללית" ו"מכבי" יוכלו להעניק את השירותים המדוברים לחיילים לפי בחירתם.

בהתחלה, יוכלו לקבל טיפול בקופות החולים רק החיילים המשרתים בבסיסי הקריה ותל השומר אולם בשלב מאוחר יותר חיילים מכל הארץ יקבלו את השירותים בקופות החולים. קופת חולים "מאוחדת" וכן קופת חולים "לאומית" כבר מטפלים בחיילים במסגרת שינוי תפיסתי זה מזה שנה.

מהיום לא צריך להמתין

ההחלטה על המעבר למתן שירותי רפואה בקופות החולים התקבלה בחיל הרפואה עוד בשנת 2008 ונבעה מתלונות של חיילים והוריהם על הטיפול המסורבל והממושך שמקבלים חיילים במרפאות קצין העיר. התורים הארוכים, משך הזמן הרב שחיילים המתינו עד לקבלת בדיקה, והתמשכות מיותרת של הפניה לרופאים מומחים הולידה את תפיסת המעבר לשירות בקופות החולים, אשר מתמחות בקליטת קהל רב ובמתן טיפול מהיר למטופלים.

שינוי תפיסה זה יביא לסיומה של תקופה שהתאפיינה בתורים ארוכים במרפאות, שעות קבלה קצרות ותלונות על יחס מזלזל מצד רופאים וחיילים ששירתו במרפאות. המעבר לטיפול בקופות החולים יבטיח טיפול על ידי טובי הרופאים וצוות שמוסמך והוכשר לטיפול בנושא.

מאזרחים את הרפואה בצה"ל

הפיכת שירותי הרפואה לחיילים לאזרחית הינה אחת מתופעות האזרוח של שירותים צבאיים בשנים האחרונות (ביניהם שירותי הובלות, שירותי מטבח והסעדה ועוד). העברת הטיפול בנושא לגורמים אזרחיים מתבססת על תפיסה של מומחיות והתמקצעות בתחום.

התובנה כי הטיפול האידיאלי יינתן לחיילים על ידי רופאים וצוות רפואי המומחה לדבר הוא שהוביל עוד בשנת 2010 לתחילת הטיפול של חיילים במרפאות של קופות החולים "לאומית" ו"מאוחדת". בחיל הרפואה הוחלט על אזרוח שירותי הרפואה בצה"ל בהדרגה ועל כן הוגרלו קופות החולים לאומי ומאוחדת לתחילת התהליך ואליהם עתידות להצטרף החל משנת 2012 קופות החולים "כללית" ו"מכבי".

כל חייל יוכל לבחור לאיזו קופת חולים הוא משתייך וישויך לרופא משפחה אשר ירכז את הטיפול בו. בנוסף, חברת "ביקור רופא" תעניק שירותי רפואה דחופה במקרה שחייל יזדקק לסיוע רפואי שלא בשעות עבודת הקופה.

רופאי קופות החולים יהיו רשאים להעניק "גימל" ופטורים שונים מביצוע משימות והוראות יהיו תקפות ומחייבות בצבא. כלל העלות של הטיפולים והתרופות תמשיך להיות ממומנת על ידי צה"ל ותינתן כשירות בלא עלות לחייל.

יחידות השדה

ביחידות השדה ימשיכו לפעול מרפאות צבאיות אשר יעניקו טיפול מייטבי לחיילים על ידי אנשי חיל הרפואה של צה"ל. אולם, חייל אשר ישהה בחופשה או בבית ומשרת ביחידת שדה יוכל לקבל טיפול ושירות בקופות החולים השונות.

השלב הבא הצפוי הינו סגירת מרפאות המומחים של צה"ל ואזרוח שירות זה.

הטיפול בחיילי צה"ל עולה מדרגה ומאפשר לחיילים לקבל שירות וטיפול רפואי כמו כל אזרח, קרוב לביתו ועל ידי הרופא אותו יבחר. זאת ועוד, כל חייל יוכל להמשיך את הטיפול הרפואי אצל רופא המשפחה אצלו טופל ואותו הוא מכיר עוד טרם שירותו הצבאי.

שינוי תפיסה זה יוביל לטיפול רפואי מייטבי לחיילים, ויחסוך תורים והמתנה מצד חיילים במרפאות הצבאיות. החיילים ששומרים על המדינה יזכו לקבל טיפול מהיר, יעיל ומקצועי שישמור על בריאותם.

ראו גם:

מכבי – שירות לחיילים

צה"ל דורש לתת פחות גימלים לחיילים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>